Toulovcovy maštale jsou součástí přírodní rezervace Maštale, která vznikla v letech 1992 a 1993. Nachází se na pomezí chrudimského a svitavského okresu, při horním toku řeky Novohradky, na rozlehlém území s rozlohou přesahující 1000 hektarů (mapa). O několik let později po založení přírodní rezervace bylo vytvořeno Sdružení obcí s názvem Toulovcovy maštale, jehož hlavním úkolem je posílení oblastního cestovního ruchu. Členy tohoto sdružení jsou obce v bezprostředním okolí přírodní rezervace Maštale, které jsou navzájem historicky i sociálně provázány. Díky vynaloženému úsilí Sdružení obcí Toulovcovy maštale bylo vybudováno několik rozhleden a síť cyklistických stezek.
Litomyšl a rytíř Toulovec
Jedna z relativně nedávno postavených rozhleden v této lokalitě nese rovněž jméno Toulovcova. Rozhledna, jež ční do výše téměř 16-ti metrů na vrcholu Jarošovského kopce, obvykle skýtá skvělý pohled na všechna pohoří v blízkém i vzdáleném okolí. V průběhu roku 2014 je však z technických důvodů uzavřena, ovšem s příslibem opětovného otevření v roce následujícím. Pokud navštívíme nedaleké město Litomyšl, které se může pochlubit dlouhou a pohnutou historií i řadou pozoruhodných památek, včetně nádherného renesančního zámku, jenž byl pro svou mimořádnost zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, nabízí se nám oblíbená místní atrakce, prohlídka města za doprovodu rytíře Toulovce. Stále více tedy neodbytně vyvstává otázka, kdo to byl rytíř Toulovec zač, a čím si vysloužil nebývalou popularitu v tomto kraji.
Vavřinec Toulovec se narodil ve 14. století, pravděpodobně ve východočeských Sebranicích. Měl vlastní erb, na kterém byl zobrazován toulec se šípy. Na základě historických záznamů lze usoudit, že se jednalo o velmi zámožného člověka, zvláště v pokročilejším věku. Se svým majetkem nakládal velmi obratně a s rozmyslem. Nikdy však nebylo zcela jasné, jak svého rozsáhlého jmění nabyl. Bohatství opředené tajemstvím se stalo lákavým podkladem k nejrůznějším dohadům a teoriím. Včetně té, že Vavřinec Toulovec byl v mládí loupeživým rytířem. V pozdější etapě svého života žil Vavřinec Toulovec několik let v Litomyšli, kde proslul svou rozsáhlou charitativní činností. Dlouhodobě přispíval zdejšímu špitálu, zasloužil se o existenciální podporu těch nejchudších. Příznivci teorie o jeho loupeživé minulosti si Toulovcovo počínání ve stáří vysvětlovali jako pokání a snahu zbavit se výčitek za hříchy a provinění z mládí.
Traduje se, že za svých bouřlivých mladých let, kdy Vavřinec Toulovec údajně holdoval loupežnictví, nejednou využil nedaleké skalní bludiště jako skrýš pro sebe i svou loupežnickou družinu. Zdejší labyrint, vytvořený z pískovcových skalisek, byl pro loupežníky ideálním útočištěm. Mnohá skalní zákoutí navíc skýtala nespočetné množství úkrytů pro nelegálně nabytý lup. Zda se jednalo o skutečnost či je celá historka o nečestné minulosti Toulovce pouhou fikcí a výplodem škodolibé lidské fantazie, se již možná nikdy nedozvíme, pokud snad archeologové neučiní v budoucnu převratný objev dokazující Toulovcovu nevinu. Na každý pád dnes skalní bludiště nese Toulovcovo jméno a legenda o řádění loupeživého rytíře dodává tomuto místu v jistém směru dobrodružnou atraktivitu.
Skalní útvary Toulovcových maštalí
Toulovcovy maštale jsou pohodlně dostupné po červené turistické značce z nedaleké obce Vranice či z opačného směru z Budislavi, u které se nachází i již zmiňovaná Toulovcova rozhledna. Dalším výchozím bodem je obec Bor u Skutče, z níž vede cesta po zelené turistické značce. Celá oblast je turistickými stezkami velmi hustě protkána, takže je možné si naplánovat okruh podle své chuti a kondice. Toulovcovy maštale jsou tvořeny řadou skalních roklí nevelké šířky, které nesou svérázné názvy. Návštěvník se v mžiku ocitne v místním Sklepě či Kuchyni, zajímavostí je Zvon, balvan ve tvaru odpovídajícím věrně svému názvu, který je vklíněn mezi přilehlé skály. Součástí Toulovcových maštalí nejsou žádná skaliska, která by byla ve srovnání s okolním terénem výrazně vyšší, čímž se liší ve srovnání s klasickými skalními městy.
V bezprostředním i vzdálenějším okolí od Toulovcových maštalí se nachází velké množství dalších přírodních a kulturních pozoruhodností, které rozhodně stojí za vidění. Přírodní rezervace Maštale je doslova nabita úžasnými místy. V jejím rámci leží ještě jedno skalní bludiště, Městské maštale, a to ve vzdálenosti jen něco přes kilometr pěší chůze od Toulovcových maštalí. Také zde můžeme obdivovat skalní útvary pojmenované s velkou fantazií a smyslem pro humor. Hned u vstupu nás uvítá Pancéřová loď, následuje skalní Hrad a vzápětí se ocitneme Pod deštníkem. Oba skalní labyrinty jsou součástí pískovcových Budislavských skal. Těm vtiskl jejich nezaměnitelnou podobu tok řeky Novohradky a několik jejích přítoků. Působením těchto vodních toků vzniklo hned několik hlubokých údolí a soutěsek.
Vydáme-li se od Toulovcových maštalí na opačnou stranu než k Městským maštalím, po zelené turistické značce směrem na Bor u Skutče, po chvíli dojdeme k Petrovně, což je nejvyšší vrchol celé oblasti. Po dostatečném pokochání překrásným výhledem na okolní krajinu z vyhlídky na Petrovně pokračujeme přes Bor u Skutče, kde se napojujeme na červenou značku. Ta nás dovede ke Kolumbovu vejci, jedinečnému skalnímu útvaru vejčitého tvaru, který působí dojmem, že se každým okamžikem sesype a skutálí, neboť mohutná masa kamene stojí na neuvěřitelně malé ploše.
Po červené turistické značce míříme dál kolem Kupadel, tří kouzelných jezírek na kamenitém podkladě, až do Nových Hradů. Během cesty je možné se občerstvit v turistické chatě Polanka. Rokokový zámek Nové Hrady je unikátním architektonickým skvostem, jemuž se někdy přezdívá „České Versailles“. V současné době je v rukou soukromých majitelů, kteří se zasloužili o citlivou renovaci zámeckého komplexu. Zámek je přístupný veřejnosti a jeho návštěva je jakousi třešinkou na dortu celého výletu do kraje záhadného rytíře Toulovce.
Další zajímavá místa:
Pavel says
Zajímavý tip na výlet. Rozhodně jsem si to zařadil mezi místa, kde bych se chtěl letos podívat. Trochu mi ale v článku chybí, jak se tam například dopravit vlakem. Pro nás co nemáme auta, je to celkem podstatná informace.