Na severu východních Čech, zhruba třicet kilometrů severně od Náchoda, se nachází skutečná perla mezi skalními útvary Evropy. Vlivem intenzivní eroze a sopečného působení se zde v původně souvislém pískovci vytvořila pozoruhodná skalní města, která dnes známe pod souborným označením Adršpašsko-teplické skály (mapa). Celá oblast o rozloze více než 1700 hektarů byla vyhlášena národní přírodní rezervací v roce 1933. Na okrajích území rezervace ve tvaru trojúhelníku leží obce Adršpach, Teplice nad Metují a vrchol Čáp. Ten je se svou výškou 786 m. n. m. nejvyšším skalním útvarem z křídového pískovce na našem území.
Adršpašské skalní město
Adršpašské skály jsou proslulé díky velkému množství naprosto jedinečných skalních útvarů. Jejich široká tvarová rozmanitost vyvolává v lidské imaginaci nejrůznější asociace. Proto jsou místní skály obdařeny více či méně výstižnými a poetickými názvy jako jsou například Cukrová homole, Krakonošova lenoška či Milenecká hora. Pojmenování často pocházejí již z konce 18. století, kdy oblast objevili pro své toulky za poznáním a krásou přírody předchůdci dnešních turistů. Součástí Adršpašských skal jsou také hluboké soutěsky a několik výjimečných vodních ploch. Zatopený pískovcový lom uprostřed skal byl použit jako dějiště části slavné pohádky Třetí princ. Dnes si tu lze zapůjčit loďku a podniknout romantickou projížďku napříč vodní hladinou čarokrásné barvy.
Teplické skály
Teplické skály se rozprostírají podél Skalního potoka. Oproti Adršpašskému skalnímu městu jsou pro ně příznačné výrazně souvislejší skalní stěny s výškou až 70 metrů, které na pohled působí dramatickým a nespoutaným dojmem. Nachází se zde také řada skalních soutěsek a puklin. Zajímavou raritou je výrazně chladná soutěska s trefným názvem Sibiř, kde se sníh drží podstatně déle než v okolní krajině, někdy skoro po celý rok. Najdeme zde i nejrozsáhlejší pseudokrasovou jeskyni na našem území. Výhodou Teplických skal je jejich poněkud nižší návštěvnost oproti Adršpašskému skalnímu městu, které obzvlášť v letní sezóně navštěvují značné davy turistů.
Adršpašské a Teplické skály jsou od sebe navzájem odděleny Vlčí roklí, která je sedm kilometrů dlouhá. Rokle má shodou okolností rovněž populární jmenovkyni v Posázaví. V roce 2012 byla Vlčí rokle pro veřejnost uzavřena z důvodu havarijního stavu zdejších cest. Dřevěné stezky byly na mnoha místech zcela prohnilé. Celý úsek, včetně téměř půl kilometru dřevěných chodníků, necelé desítky lávek a několika desítek speciálních schodů odolných proti erozi, bylo nezbytné obnovit. Na opravu však chyběly finanční prostředky a byla proto několikrát nechtěně odložena. V dubnu 2014 se konečně s obnovou započalo, Vlčí rokle by měla být opět otevřena nejpozději od července 2014.
Obě skalní města jsou v současné době přístupná prostřednictvím zpoplatněných turistických okruhů. Jejich součástí je kromě zřetelně označených cest naučná stezka. Zatímco Adršpašské skály jsou otevřeny pro veřejnost celý rok, vstup na prohlídkový okruh po Teplických skalách je v zimě oficiálně uzavřen a vstup je možný pouze na vlastní nebezpečí. Vrcholky skal si pravidelně volí pro své hnízdění některé druhy vzácných dravců a přístupdo skal je pro turisty z tohoto důvodu vždy krátkodobě omezen.
Provozní doba a vstupné – Adršpašské skály
Do Adršpašských skal je vstup možný každý den po celý rok.
Dospělí | 70 Kč |
Děti od 6-ti let | 35 Kč |
Studenti, držitelé prúkazu ZTP, ZTPP | 35 Kč |
Poplatek za psa | 10 Kč |
Rodiny s dětmi (2 dospělí + 2 děti) | 170 Kč |
Prohlídkový okruh v Adršpašských skalách je veden po zelené a žluté turistické značce a je dlouhý přibližně 4 km. Na jeho absolvování je dobré si vyčlenit minimálně dvě hodiny. Nadšenci a obdivovatelé skalních pozoruhodností tady však patrně stráví celý den. Na počátku okruhu se tyčí mohutný Strážce skal. V těsném závěsu za ním následují Orlí hnízdo, Džbán, Krakonošova a Babiččina lenoška. Za řekou Metují, která tu má sílu pouhého potůčku, se nachází populární Cukrová homole, podepřená mnoha klacíky, aby se nesvalila. Následuje dlouhá řada dalších úchvatných skalních útvarů. Každý má svůj příběh, svou jedinečnou historii. Za Gotickou brankou, jež se objevila ve filmu Letopisy Narnie a byla původním vstupem do skalního města, je třeba projít Dlouhou chodbou a Sloním náměstím. Z dalšího úseku trasy jsou k vidění skalní útvary Krakonošův zub, rozměrná skalní věž Eliška či Čertův most. Nedaleko od něj je Malý vodopád. Po schodišti starém bezmála dvě staletí lze sestoupit odbočkou k Velkému vodopádu. Nachází se zde busta J. W. Goetheho na připomínku jeho návštěvy skalního města. Na jezeře nad vodopádem je možné se nechat svézt na loďce. Odtud je třeba se vrátit na Malé náměstí a pokračovat dále po původní trase. Velkou pozornost si zaslouží skalní útvary Želva či Starosta a Starostová, na konci okruhu stojí turisty oblíbená Skalní ozvěna.
V případě časové tísně nebo ošklivého počasí lze pro zběžnou výpravu po stopách krás Adršpašských skal zvolit cca 1,5 km dlouhou cestu okolo zatopené pískovny. Tato trasa je vedena po modré turistické značce a je možné ji obejít za půl hodiny. Zbytečně pospíchat by však byla škoda, okruh je velmi příjemný a i zde je k dispozici několik vyhlídek. Podél břehů pískovny navíc lákají k odpočinku malé útulné pláže.
Provozní doba a vstupné – Teplické skály
Délka sezóny se upravuje podle aktuální sněhové pokrývky.
Dospělí | 70 Kč |
Děti do 15-ti let | 35 Kč |
Studenti, držitelé prúkazu ZTP, ZTPP | 35 Kč |
Poplatek za psa | 15 Kč |
Rodiny s dětmi (2 dospělí + 2 děti) | 170 Kč |
Pěší okruh v Teplických skalách vede opět po modré značce a měří přibližně 6 km. Obecně se doporučuje vyčlenit si na tento výlet alespoň tři hodiny čistého času. Naučná stezka na tomto okruhu je věnována památce politika a ekologa Josefa Vavrouška, který byl aktivním horolezcem a v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou na Slovensku. Okruh je veden nejprve lesem a posléze úzkým kamenitým údolím s působivou atmosférou. Zájemci mohou odbočit na přilehlou zříceninu hradu Střmen ze 13. století. Zřícenina je dostupná po soustavě dřevěných schodišť a žebříků, napínavý výstup nabízí navíc odměnu ve formě výhledu po okolí. Také v Teplických skalách se skalní útvary pyšní originálními názvy. Po cestě mineme Skalní bránu, Sekyru, Skalní nevěstu, Kance či Ledního medvěda. Mezi nejznámější skály patří monumentální Chrámové stěny.
Další zajímavá místa:
Jiří Hrdlička says
Slyšel jsem, že i u vás jsou komentované projížďky na lodkách s obsluhou jako ve Hřensku. Je to pravda?