Norsko je opravdovým rájem pro příznivce krás dosud nedotčené přírody. Mořské pobřeží i vnitrozemí nabízejí bezpočet natolik úchvatných míst k vidění, že téměř každý při prvním pobytu zde nestačí euforicky žasnout a jednoduše neví, co obdivovat dříve. Příjemným bonusem navíc je relativně malé množství turistů i místních obyvatel v mnoha oblastech. Často je tak možné vychutnat si chvíle u nádherného jezera, v hustém lese či na mořském břehu úplně o samotě. Toto však rozhodně neplatí o jedné z největších turistických atrakcí Norska, hojně vyhledávané skalní plošině Preikestolen (mapa). Přesto je její návštěva zcela nezapomenutelným zážitkem, který lze jen doporučit.
Skalní plošina Preikestolen (nebo také Prekestolen, dříve Hyvlatånnå) je v češtině známá jako Kazatelna. Nachází se přibližně 30 km na východ od Stavangeru, původně rybářské a dřevařské obce, z níž je dnes čtvrté největší město Norska a stěžejní centrum ropného průmyslu. Preikestolen je skalní blok monumentálních rozměrů, tyčící se do výšky 604 m. n. m. Tento skalní útvar je jedinečný tím, že je výrazně vybočený ze svislé skalní stěny do strany, a na jeho vrcholu se nachází rozlehlá plošina o úctyhodných rozměrech zhruba 25 x 25 metrů. Na vzniku Preikestolenu se podílel před desítkou tisíc let mohutný ledovec, jenž svou vahou způsobil odtrhnutí části skalního bloku.

Impozantní výhled na fjord Lysefjord
Preikestolen je výjimečný již sám o sobě. Hodnotu tohoto skalního útvaru v očích turistů ovšem mnohonásobně zvyšuje jeho bezprostřední okolí. Přímo pod ním se totiž rozkládá cca 40 km dlouhý Lysefjord, který je stejně jako Preikestolen ledovcového původu. Název fjordu byl odvozen pravděpodobně od zabarvení skal, jež ho obklopují, a lze ho přeložit jako Světlý fjord. Z vrcholu skalní plošiny je zcela mimořádný výhled na Lysefjord a přilehlé skály. Místo se stalo jedním z nejvíce navštěvovaných v Norsku a je vděčným tématem četných pohlednic i rodinných fotografií. V roce 2011 byl Preikestolen v hodnocení od CNN a Lonely Planet spolu s Viktoriinými vodopády a oblastí Grand Canyon označen za jedno z nejúchvatnějších vyhlídkových míst na světě.
Preikestolen se stal turistickým cílem okolo roku 1900. Tehdy cestoval Thomas Rundulf, nadšený sportovec a aktivní gymnasta, na palubě parníku, jenž projížděl Lysefjordem. Kapitán lodi mimoděk upozornil Rundulfa na pozoruhodnou skalní formaci a cíl příští Rundulfovy výpravy byl rázem jasný. Jeho výstup na Preikestolen se datuje jako počátek zdejšího turistického ruchu. V roce 1949 byla vybudována Preikestolhytta, chata zajišťující návštěvníkům záchytný bod a snadnější přístup do oblasti. Silnice vedoucí k této chatě byla dokončena roku 1961.
Kudy na Preikestolen
Plná sezóna trvá na Preikestolenuod května do poloviny září. Tehdy, a také o všech víkendech v dubnu a v září, je možné využít pravidelné autobusové spojení z vesničky Tau až k Preikestolhytta. Autobusová linka navazuje na příjezdy trajektů ze Stavangeru (zastávka Fiskepirterminalen). Mimo sezónu zastavuje autobus pouze v Jørpalandu, který je od Preikestolenu vzdálen 9 kilometrů. Pokud se vypravíte k Preikestolenu vlastním automobilem, u počátku cesty na vrchol je k dispozici rozlehlé placené parkoviště.

Cesta na skalní plošinu a zpět je dlouhá cca 6 km a vede po dobře značené trase. Celkové převýšení činí 350 m. Obecně se doporučuje vyhradit si na celý výlet alespoň 4 hodiny. Stezka je po celou dobu obklopena divokou a překrásnou přírodu, takže je stále co obdivovat. Podél cesty se navíc nachází místa vhodná k odpočinku a dokonce i k vykoupání. Během výstupu ani v bezprostřední blízkosti plošiny však není žádné veřejné WC ani restaurace, a tak je dobré myslet na tuto skutečnost již na parkovišti. Doporučuje se vzít si s sebou dostatek tekutin a svačinu, dobrá obuv a oděv jsou předpokládanou samozřejmostí.

Na vrcholu Preikestolenuse každý návštěvník kochá fantastickým výhledem po svém. Bázlivější a opatrnější jedinci zůstávají pro jistotu stát více ve středu plošiny. Kdo má větší kuráž, může se přiblížit až k samotnému okraji. Někteří troufalci sedí přímo na něm, s nohama volně spuštěnýma dolů. Osobní odvaze se tu zkrátka meze nekladou. Téměř všichni bez výjimky ovšem cítí na tomto místě to samé, vyvolané kombinací čarovného výhledu a momentálního bytí doslova na hraně – obrovský respekt.
Mnohé jistě překvapí absence jakéhokoliv zábradlí na Preikestolenu. V Norsku se přitom jedná o obvyklou praxi. Na místech, která jsou jinde obehnána vysokým plotem či ochranným zábradlím, tady nic podobného nenajdete. V roce 2013 se zřítil z plošiny nešťastnou náhodou turista ze Španělska. Tento případ otevřel mezi Nory diskuzi, zda je žádoucí zde vybudovat systém zábradlí. Naprostou většinou byl záměr zavrhnut. Taková opatření nejsou v souladu s norskou mentalitou. Vyjma výše zmiňovaného případu nedošlo na Preikestolenu k žádným neštěstím a ztrátám na životech v důsledku nechtěného pádu. Zajímavostí je, že v jiných turistických destinacích, které jsou v tomto ohledu zabezpečeny velmi pečlivě, se tak děje poměrně často.
Kromě skalní plošiny Preikestolen patří mezi nejpopulárnější cíle výletů v této oblasti hora Kjerag s legendárním balvanem Kjeragbolten. Jedná se o naprosto unikátní skalní útvar, obrovský balvan, jenž uvíznul v závratné výšce mezi dvěma skalami. Ani tady nejsou vybudovány žádné zátarasy či zábradlí. Kdo se odváží, může stanout přímo na povrchu balvanu. Patřičná fotodokumentace tohoto činu se pak stává největším hitem a trvalou památkou na dovolenou v Norsku. Při zachování zcela základních bezpečnostních pravidel si každý z výletů za krásami Lysefjordu odnese jen samá pozitiva a cenné vzpomínky na jeden z posledních koutů v Evropě, kde se díky minimu lidských zásahů do krajiny zachovala příroda v celé její nespoutané nádheře.

Další zajímavá místa:
Napsat komentář