Naučná stezka Bílá Opava
tato luxusní procházka v přírodě vás provede jedinečnou přírodní rezervací, která se nachází podél jedné z nejkrásnějších horských bystřin Jeseníků – Bílé Opavy až po Petrovy kameny. Stezka se skládá ze dvou paralelních tras – modré (5,5 km) a žluté (5 km), které se na některých úsecích překrývají. Celkově je na stezce rozmístěno 13 informačních panelů, které poskytují cenné informace o okolní přírodě…Ale vše popořadě 🙂
Základem je někde zaparkovat ?
Pokud si plánujete projít stezku Bílá Opava, ideálním místem pro parkování je Karlova Studánka. Zde najdete několik parkovacích míst, kde můžete zaparkovat a následně se vydat na naučnou stezku nebo na jiné turistické trasy v okolí. Pokud se chystáte na delší výlet, můžete také zaparkovat přímo u pramene Bílé Opavy, kde začíná stezka. Dbejte na to, abyste parkovali na vyhrazených místech, aby nedošlo k porušení místních předpisů.
Doporučujeme přijít brzy ráno, zejména v sezóně, protože parkovací místa v Karlově Studánce bývají v turisticky rušných obdobích často plná.
Z tohoto důvodu doporučujeme zahájit tůru právě v této horské obci zvané Karlova Studánka ,kde pomaličku dojdete až k horské chatě Barborka, odkud je to samotný vrchol, tedy Praděd a nebo Petrovy kameny opravdu již jen kousek.
Trasa stezky je plná mostů, schodišť a lávek, které návštěvníkům umožňují bezpečně prozkoumat úchvatné přírodní scenérie. Po cestě objevíte nejen impozantní vodopády a četné peřeje, ale také malebné skalní útvary, kaskády a tajemná zákoutí, která jsou ukrytá v původním smrkovém pralesu.
Naučná stezka na sedmi informačních tabulích představuje fascinující geologické, přírodní i historické souvislosti této oblasti. Zdejší údolí, modelované vodní erozí, skrývá starodávné říční koryta a hluboké tůně, jejichž podobu ovlivnily i povodně v roce 1997, které změnily některé části koryta řeky.
Horní část údolí, tvořená převážně rulami, se pyšní velkými vodopády a dramatickými peřejemi. V dolní části stezky můžete vidět pozůstatky původních říčních koryt, která byla během povodně přetvořena a dnes vytvářejí unikátní krajinné formy.
Bílá Opava je oblastí, kde se geologické procesy neustále mění. Koryto řeky se posouvá, balvany se pohybují, a na strmých svazích dochází k pravidelným sesuvům. Tyto přírodní změny nám ukazují, jak moc je tato krajina živá.
Bílé Opavy a její okolí je domovem také vzácné fauny a flóry. Původní smrčiny, které jsou součástí evropské přírodní sítě Natura 2000, poskytují útočiště pro mnoho vzácných druhů rostlin a živočichů, mezi nimi i tesaříka čtyřpásého.
Stezka je navržena tak, aby chránila přírodní hodnoty údolí. Dřevěné lávky a mosty umožňují návštěvníkům procházet tímto fascinujícím územím bez toho, aby došlo k poškození křehkého ekosystému. Všichni návštěvníci jsou proto vyzýváni, aby se drželi pouze značené trasy a pomohli tím uchovat tuto jedinečnou lokalitu pro budoucí generace.
Co potřebujete vědět v kostce 🙂
Karlova Studánka
malebná obec, kterou si prostě musíte projít a to kór, když už v ní budete parkovat 🙂
Karlova Studánka leží v srdci Jeseníků, známá především svou léčivou vodou a nádherným přírodním prostředím. Nachází v nadmořské výšce 800 m, je jedním z nejvýše položených lázeňských měst v České republice. Karlova Studánka je obklopena hlubokými lesy a horskými bystřinami, což jí dává jedinečnou atmosféru klidu a pohody.
( Obec je proslulá svou minerální vodou, která je čerpána přímo z pramenů v okolí a když už tam budete, tak ji nezapomeňte ochutnat :-). Voda z Karlovy Studánky je bohatá na minerály a má léčivé účinky, což z ní činí vyhledávaný zdroj pro lázeňské pacienty, ale i pro turisty, kteří si zde mohou užít čistý horský vzduch a relaxaci.
Tato obec je známá i svou architekturou, zejména historickými lázeňskými budovami a elegantními vilami, které zůstaly zachovány z doby, kdy zdejší lázeňský komplex začal růst v 19. století. V okolí obce najdete mnoho turistických stezek )
Dalším nádherným místem jsou Petrovy kameny,
které jsou jedním z nejznámějších a nejmalebnějších skalních útvarů v oblasti Jeseníků, nacházející se v blízkosti nejvyšší hory regionu, Pradědu. Tato přírodní dominanta se nachází v nadmořské výšce přibližně 1 200 metrů a je oblíbeným cílem turistů i horolezců. Petrovy kameny tvoří soustavu výrazných pískovcových skalních bloků, které jsou výsledkem dlouhodobých geologických procesů, včetně erozi pískovcových vrstev.
Jedním z největších lákadel Petrovy kamenů je úchvatný výhled na okolní krajinu, zejména na vrchol Pradědu, a na rozsáhlé lesy, které obklopují tuto oblast. Skály samy o sobě tvoří fantastické přírodní scenérie, které si návštěvníci mohou vychutnat při túrách nebo při odpočinku na vyhlídkových místech. Některé části skaliska jsou přístupné i pro horolezce, kteří zde hledají výzvy v podobě různých lezeckých cest.
Petrovy kameny jsou součástí přírodní rezervace a jedním z cenných přírodních bodů v Jeseníkách. Návštěvníci sem mohou dorazit po turistických stezkách, přičemž trasy vedou přes krásné horské lesy a další přírodní úkazy. Kromě geologických a přírodních krás je tato lokalita i místem, kde si můžete užít ticho a klid horských oblastí, daleko od ruchu měst.
Míst, která na malém prostoru stojí za shlédnutí je opravdu mnoho a je asi nereálné vše projít v jeden den ( já osobně měl výlet na dny 3 a i to bylo málo ), ale zase je opravdu škoda se o ně připravit. Přejeme krásné počasí a ať se výlet opravdu vydaří.
Pokud nám napíšete Vaše zážitky a zkušenosti do komentářů, budeme jen rádi .
Napsat komentář